TurnovskovAkci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
iTurnovsko.cz
Seznam měst a obcí turnovského regionu
Rovensko pod Troskami Turnov Malá Skála Frýdštejn Jenišovice Žďárek Paceřice Sychrov Radimovice Čtveřín Vlastibořice Pěnčín Ohrazenice Lažany Soběslavice Kobyly Svijanský Újezd Rakousy Mírová pod Kozákovem Klokočí Loučky Svijany Příšovice Přepeře Všeň Modřišice Olešnice Kacanovy Vyskeř Karlovice Hrubá Skála Troskovic Ktová Holenice Žernov Radostná pod Kozákovem Tatobity
• Obec Paceřice
Adresa:Obecní Úřad Paceřice, 463 44 Paceřice
Telefon:482 758 008Telefon/Fax:
E-mail:pacerice@iol.cz
URL:http://www.pacerice.cz
Další informace:
Obec se nachází asi 3 km severně od Turnova na úpatí a úbočí kopce Rohanka, která je lemována lipovou alejí vedoucí k sychrovskému zámku. Vidíme ji již z daleka při jízdě po dálnici z Turnova do Liberce.

Dominantu obce tvoří starobylé lípy na návsi, chráněné státem.

Část obce - osada Husa - je od Paceřic oddělena dálnicí.

Husa byla vždy historicky spjata se zámkem Sychrov, žili zde mnozí řemeslníci, hlavně řezbáři v čele s nejvýznamnějším Petrem Buškem, který se podílel na výzdobě zámku.

Rušný automobilový provoz přes obec na zámek je dnes spíše občanům Husy na obtíž.

Větší část obce Paceřice leží níže pod kopcem. Je zde budova staré školy z roku 1910, která je dnes zrekonstruována na školu mateřskou a Obecní úřad.

Pomník padlých z první světové války připomíná, jak byla obec na počátku 20. století lidnatá a živá a jak válečné události ochromily život obyvatel.

Tři zájezdní hostince podél hlavní obchodní cesty, zemědělská stavení a řemeslnické dílny znamenaly slušnou obživu dřívějšímu obyvatelstvu.

Velkou ránu do krajiny zasadila intenzifikace zemědělství v okolí obce, výstavba kravína na Huse, nedalekého „prasečáku" a nakonec ještě nešetrný zářez dálnice do zdejšího kopce spolu se zplanýrováním okolních polností, vykácením stromů a vypleněním remízků. S tím souvisí i likvidace cest, spojujících jednotlivé lokality přirozeným způsobem.

Celková katastrální výměra obce je 350 ha, v současnosti má obec přibližně 296 obyvatel.

Starosta
Ing. Jan Lamač Tel.: 724 179 808

Místostarosta
Jan Pavelka Tel.: 603 164 986

Členové zastupitelstva
Vilém Valkoun
Helena Lebedová sociální výbor
Václav Chlebna kontrolní výbor
Miroslav Křikava krizové řízení
Petr Porš finančníh výbor

Účetní
Lenka Kvapilová