TurnovskovAkci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
iTurnovsko.cz
Seznam měst a obcí turnovského regionu
Rovensko pod Troskami Turnov Malá Skála Frýdštejn Jenišovice Žďárek Paceřice Sychrov Radimovice Čtveřín Vlastibořice Pěnčín Ohrazenice Lažany Soběslavice Kobyly Svijanský Újezd Rakousy Mírová pod Kozákovem Klokočí Loučky Svijany Příšovice Přepeře Všeň Modřišice Olešnice Kacanovy Vyskeř Karlovice Hrubá Skála Troskovic Ktová Holenice Žernov Radostná pod Kozákovem Tatobity
• Město Rovensko pod Troskami
Adresa:Náměstí Prof. Drahoňovského 1, 512 63 Rovensko pod Troskami
Telefon:481 382 236Telefon/Fax:481 382 119
E-mail:m.u@rovensko.cz
URL:rovensko.cz
Další informace:
Městečko, o němž první dochovaná zmínka sahá až do r. 1371, leží asi 12 km od Turnova směrem na Jičín.

Největší pamětihodností města je starobylá dřevěná zvonice z r. 1630 se třemi tzv. „rebelantskými" zvony obrácenými v klidu srdcem vzhůru, které se uvádějí do pohybu šlapáním.

Gotický presbytář kostela sv. Václava pochází z doby Karla IV., tedy ze 14. století. Nejstarší památkou v kostele je renesanční náhrobek Jindřicha Smiřického ze Smiřic z r. 1569. Cínová křtitelnice pod kazatelnou pochází z r. 1575. Pod kazatelnou je pochován místní rodák Václav Karel Holan Rovenský ( 1664-1718 ) - kantor, varhaník, kapelmistr vyšehradský a skladatel duchovní hudby.

Na náměstí je empírová radnice z r. 1803 novorenesančně přestavěna v roce 1905.
V budově radnice je městský úřad, knihovna, restaurace, velký sál s divadelním jevištěm renovovaný v r. 1994 a muzeum s brusičskou expozicí. Před radnicí je tzv. „morový sloup“ se sochou panny Marie z r. 1744 a uprostřed náměstí, upraveného do dnešní podoby v r. 1936, bronzové sousoší „Rozhovor“ od prof. Josefa Drahoňovského.

Pobyt básníka Svatopluka Čecha v Rovensku v r. 1891 připomíná pomník z r. 1913 v městském parku u základní školy. Básníkovo jméno nese i jedna ze skalních vyhlídek v Boreckých skalách nad městem. Tato vyhlídka nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na Trosky.

V Rovensku je mateřská škola, základní škola I. a II. stupeň se speciálními třídami, zdravotní středisko, lékárna, pošta, obchody s potravinami, restaurace, sportovní zařízení (fotbalové a volejbalové hřiště, víceúčelové hřiště s umělým trávníkem, hokejový stadion), informační středisko a Městské ubytovací a rekreační středisko Palda.

Součástí Rovenska p.Tr. jsou tyto části obce: Liščí kotce, Blatec, Křečovice II.,Václaví a Štěpánovice.

Město má přibližně 1280 obyvatel, celková katastrální výměra je 1278 ha.

Aktivně ve městě působí Okrašlovací spolek, Spolek divadelních ochotníků, TJ Sokol, Svaz zahrádkářů, Klub šachistů.

Město spravuje 12 členné zastupitelstvo v čele se starostou.
Starosta Pavel Koldovský, místostarosta Bc. Jiří Bíma.
Členové zastupitelstva: Jiří Houška, Petr Hrudka, Ing. Petr Halama, Kamila Šmirausová, David Majer, Ing. Jan Otmar, Alena Kozubová, Jaroslava Kolářová, Libor Maršán, Bohumil Šich.

Město Rovensko pod Troskami je právnická osoba - územní samosprávný celek se sídlem náměstí prof. Drahoňovského 1, 512 63 Rovensko pod Troskami, IČO 00276073, DIČ CZ00276073.
Tel. čísla: 481 382 236, 481 382 119, fax: 481 382 236
e-mail: m.u@rovensko.cz, fr.rovensko@tiscali.cz

ODKAZY
Městská knihovna: knihovna.rovensko@worldonline.cz
Základní škola: www.rovensko.cz/skola
Městské informační středisko: www.rovensko.cz/rovensko_info.htm
Ubytovací a stravovací zařízení Palda: www.rovensko.cz/rovensko_palda.htm