TurnovskovAkci.cz Aktuality | Zápisník | Kultura | Sport | Fotoreportáže | Videoreportáže | Společenská kronika
iTurnovsko.cz Katalog firem | Regionální inzerce | Seznam měst a obcí | Instituce, úřady, sdružení
iTurnovsko.cz
Seznam měst a obcí turnovského regionu
Rovensko pod Troskami Turnov Malá Skála Frýdštejn Jenišovice Žďárek Paceřice Sychrov Radimovice Čtveřín Vlastibořice Pěnčín Ohrazenice Lažany Soběslavice Kobyly Svijanský Újezd Rakousy Mírová pod Kozákovem Klokočí Loučky Svijany Příšovice Přepeře Všeň Modřišice Olešnice Kacanovy Vyskeř Karlovice Hrubá Skála Troskovic Ktová Holenice Žernov Radostná pod Kozákovem Tatobity
• Obec Jenišovice
Adresa:Obecní Úřad Jenišovice, 468 33 Jenišovice
Telefon:483 393 160Telefon/Fax:
E-mail:ou@jenisovice.cz
URL:http://www.jenisovice.cz
Další informace:
Obec Jenišovice se nachází v Libereckém kraji, v jižní části okresu Jablonec nad Nisou.

Je položena ve výšce 380 m. n. m., nejníže položenou částí je Červený Dvůr (318 m.n.m.) a nejvyšší vrch 530,6 m.n.m., má 923 obyvatel na rozloze 742 ha. Skládá se ze 2 katastrálních území: Jenišovice a Odolenovice.

Nejbližšími okolními městy jsou : Turnov (7 km), Jablonec nad Nisou (15 km) Liberec (23 km). Obec je zastoupena v mikroregionu Podkozákovsko.

Obec Jenišovice má okolí bohaté na stavební památky, tak i na přírodní zajímavosti. Obcí prochází cyklotrasa, která začíná u zámku Sychrov, pokračuje alejí Rohanka, Žďárek, Odolenovice, Jenišovice, Rodný, Voděrady, Ondříkovice, Bartošova pec, Dolánky, Rakousy, Malá Skála, Koberovy, Loučky, Klokočí, Mírová pod Kozákovem a končí v Turnově. S Klubem českých turistů jednáme o napojení obce na turistické značené cesty.

Roku 1348 je poprvé zmíňován dřevěný kostel. Ten stál na návrší nad obcí. Kolem kostela se rozprostíral až do roku 1839 hřbitov. Na jeho místě byl v roce 1865 vybudován park. Mezi lety 1728–44 byl postaven na místě dřevěného nový kostel sv. Jiří. Je postaven v barokním stylu. O stavbu se ucházeli majitelé nedalekého zámku Sychrov Rohani. Začali dokonce sázet alej Rohanku od zámku směrem k Jenišovicím. Nedokončené torzo aleje dodnes nabízí průhled na věž kostela. Kostel nakonec (jak ukazuje i znak nad hlavním vchodem) vybudovali Des Foursové. Dne 5. května 1831 udeřil do věže kostela blesk. Následný požár zničil střechu a zvony. Nové byly koupeny roku 1847. Věžní hodiny pořídila obec roku 1882. Za druhé světové války byly zvony odvezeny na přetavení na zbraně do Německa. Po roce 1945 byly vráceny zpět. Nový hřbitov byl vybudován za kostelem směrem nad místní část obce Trávníka. Jsou na něm pohřbeni prarodiče národního umělce Petra Bezruče, Josef a Františka Brožkovi z Hrubého Rohozce, kronikář Josef Dlask z Dolánek.

Škola vznikla v obci již na konci 17. století. Původně se jednalo o dřevěnou chalupu u kostela. K vyučování se pronajímala. Roku 1787 byla otevřena škola nová, která sloužila do poloviny 19. století. Roku 1840 byla postavena nová. Budova slouží dodnes - je v ní mateřská škola a obecní úřad. Mezi roky 1960 a 1962 byla vybudována pro školu nová budova, ve které sídlí škola dodnes.

V roce 1960 také došlo ke sloučení obcí Jenišovice a Odolenovice. Sídlo národního výboru pak bylo ve faře poblíž evangelického kostela. V témže roce byla sloučena JZD obou obcí pod názvem JZD Družba Jenišovice. Jenišovice se tak staly střediskovou vesnicí s obchody (potraviny, obuv, textil a řezník), školou a školkou.

Infrastruktura
V roce 1957 byla upravena silnice směrem k Turnovu (do této doby částečně dlážděná) a upravena náves. K dalším úpravám došlo v roce 2008, kdy byla doprava na návsi svedena do kruhového objezdu se čtyřmi rameny, vybudován bezpečný záliv pro autobusy a původně asfaltový povrch byl vyměněn za žulové kostky. V roce 2009 proběhla rozsáhlá úprava okolí návsi a kostela sboru krále Jiřího z Poděbrad (zeleň, nové chodníky, zálivy pro parkování).

Na většině území obce je vybudována kanalizace a rozvod plynu.

Obec má vlastní matriku a poštovní úřad. U obce se nachází sportovní střelnice.

Starostou obce je Bohumil Bradáč.
Úřední hodiny:

Pondělí: 8:00 - 11:00, 13:00- 15.30
Středa: 8:00 - 11:00, 13:00- 17.00


Knihovna

Obecní knihovna sídlí v budově základní školy Jenišovice 180. V současné době má 31 čtenářů, celkem bylo provedeno 650 zápůjček. Zápůjční doba je 6 měsíců a roční poplatek je 10,- Kč. Knihovna má "prázdniny" v době letních prázdnin, tedy červenec - srpen.
Půjčovní doba:
Každé pondělí 18:00 - 19:30 hod.


ODKAZY
Základní škola: www.vzdelavani.wz.cz